Pytania i odpowiedzi

Pewnie zastanawiacie się, czy lot jest bezpieczny? A może szukacie informacji, jak się do niego przygotować.

Odpowiedzi na Wasze pytanie znajdziecie poniżej.

Formalnie nie ma żadnych ograniczeń wiekowych. Lot balonem to atrakcja dostępna dla każdego, także dla dzieci i seniorów. Osoby do 18 roku życia potrzebują jedynie opiekuna, który będzie wraz z nimi odbywał lot. Małe dzieci mogą się jednak czuć niekomfortowo podczas lotu, dlatego staramy się ich raczej nie zabierać na pokład. Udział w locie balonem to nie jest kwestia wieku, lecz indywidualnej oceny, zdrowego rozsądku i odpowiedzialności za pasażerów. Ostateczną decyzję zawsze podejmuje pilot – dowódca statku powietrznego.

Przelot balonem od startu do lądowania zwykle trwa około jednej godziny. Na całą wyprawę balonem należy zarezerwować sobie ok. 3-5 godzin, by mieć czas na dojazd, przygotowanie się do startu, lot, złożenie sprzętu oraz powrót z miejsca lądowania. Czas lotu planujemy zwykle na jedną godzinę. Czas ten może jednak ulec nieznacznemu skróceniu lub wydłużeniu. Priorytetem jest bezpieczne lądowanie, uwzględniające dobrą logistykę po locie oraz dbałość o mienie na którym lądujemy.

Loty na wyłączność realizujemy w ciągu całego roku, natomiast loty grupowe w sezonie kwiecień-październik.

W ciepłe dni na skutek nagrzewania podłoża przez słońce wzbudzają się w powietrzu silne prądy konwekcyjne. Balony na ogrzane powietrze nie są przystosowane do lotów w takich warunkach. Zimą prądy konwekcyjne nie występują, dlatego wówczas można latać również w ciągu dnia. Natomiast od kwietnia do października loty odbywają się tylko bardzo wczesnym rankiem (2-3 godziny od wschodu słońca) oraz późnym popołudniem i wieczorem (2-3 godziny przed zachodem słońca).

Tak, jednakże lądowanie w nocy może być niebezpieczne. Jako lot nocny kwalifikuje się też start na 1-2 godziny przed wschodem słońca i lądowaniem już po jego wschodzie, gdy teren lądowania jest dokładnie widoczny. W nocy można jednak śmiało realizować wzloty balonem na uwięzi. Balon w zależności od warunków pogodowych unosi się wówczas na wysokość od 20 do 50 metrów i ląduje w tym samym miejscu, zabierając na pokład kolejno wielu pasażerów. To może być doskonały pomysł na wieczorną atrakcję imprezy plenerowej.

Zawsze zalecamy wygodne buty sportowe na płaskiej podeszwie, długie spodnie i długie rękawy ze względu na komary. Lądujemy w terenie przygodnym, rano trawa często pokryta jest rosą, a teren w miejscu lądowania może być wilgotny. Aby ochronić się przed ciepłem od palnika, można nałożyć czapkę lub inne nakrycie głowy. Zasadniczo w balonie nie jest zimniej niż na ziemi. Balon porusza się z prędkością wiatru, więc podmuchy nie są odczuwalne, ale w chłodne dni warto ubrać kurtkę albo polar – najlepiej coś rozpinanego, co łatwo zdjąć.

W ciągu dnia słońce ogrzewa ziemię, która z kolei ogrzewa powietrze, powodując termikę lub kolumny wznoszącego się powietrza. Te termiki powodują prądy wstępujące i powiewy, które wpływają na zdolność pilota do bezpiecznego kontrolowania wysokości balonu na ogrzane powietrze.

Startujemy z różnych lokalizacji. Umawiamy się na zbiórkę w konkretnym miejscu i stamtąd wyruszamy szykując idealnego miejsca do lotu.

Staramy się startować wcześnie rano i późnym popołudniem / wieczorem.

Czasami dochodzi nawet do 1500 metrów – choć zależy to od przestrzeni powietrznej i różni się w zależności od obszaru i pory roku. Nawet na kilkuset metrach widoki są niesamowite.

Balonów na ogrzane powietrze nie można kierować w normalnym sensie, więc poruszają się na wietrze, a wykwalifikowany pilot kontroluje wysokość, ogrzewając powietrze wewnątrz balonu. Jak daleko będziesz latać zależy od prędkości wiatru. Zależy również od tego, jak długo zajmuje znalezienie odpowiedniego miejsca do lądowania.

Balonów na ogrzane powietrze nie można kierować, więc podróżują na wietrze i nigdy nie wiadomo, gdzie dokładnie wylądują. Pilot rozpocznie poszukiwanie odpowiedniego miejsca lądowania po około 45 minutach. Załoga odbierająca będzie śledzić balon na ziemi i przybędzie po nas wkrótce po wylądowaniu.

Latanie w balonie jest bardzo spokojnym przeżyciem w powietrzu, ale jest to przygoda na świeżym powietrzu, a czasami na lądowanie kosz może przechylić się i / lub przeciągnąć, zanim usiądzie. Tak balony lądują od ponad 200 lat i są zupełnie normalne. Balon i kosz są zaprojektowane dla wygody i bezpieczeństwa podczas lotu. Podczas lądowania znajdziesz się w bezpiecznej, siedzącej pozycji do lądowania w koszu zgodnie z instrukcją pilota. Lądowanie to ekscytująca część tego doświadczenia, w wielu przypadkach ludzie mówią, że to ich ulubiona część lotu.

Oczywiście! Im więcej osób tym więcej pamiątek i doświadczeń. Nie polecamy jednak śledzenia balonu i próby jazdy samochodem w kierunku lotu balonem. Może to być niebezpieczne.

Prosimy nie zabierać zbędnego bagażu, aby nie obciążać balonu i mieć swobodę ruchów w gondoli. Aparat, kamera – jak najbardziej. W trakcie lotu nie należy jednak wystawiać sprzętu za burtę, bo jeśli wyślizgnie nam się on z rąk, strata będzie bezpowrotna. Natomiast podczas lądowania trzeba mieć wolne ręce, aby trzymać się wewnętrznych uchwytów w koszu. Warto wtedy zabezpieczyć aparat przed przypadkowym uszkodzeniem.

Zazwyczaj po lądowaniu celebrujemy lot lampką szampana. Opróżnione kieliszki czy butelka w trakcie lądowania mogą stać się ogromnym zagrożeniem. Nie zezwalamy na udział w locie osobom będącym pod wpływem alkoholu czy innych środków odurzających.

W przypadku lotów na wyłączność zdarza się nam wykonywać usługę tego samego dnia, lecz nie polecamy takiego sposobu rezerwacji. Do lotu należy się przygotować, a kalendarz w sezonie zapełnia się szybko. Dlatego im wcześniej otrzymamy deklarację terminu, tym lepiej. 

W przypadku udziału w locie grupowym, zdecydowanie polecamy jak najwcześniejszą rezerwację, ponieważ najpierw zbieramy propozycje terminów od pasażerów i na tej podstawie formujemy grupy oraz wyznaczamy konkretne przeloty. Osoby, które odłożą rezerwację na ostatnią chwilę, zazwyczaj muszą dopasować się do terminu i lokalizacji.

Trzeba pamiętać, że najważniejszą rolę odgrywa pogoda i pomimo rezerwacji danego terminu lot może się nie udać. Dlatego zawsze na 5-2 dni przed planowanym terminem pozostajemy w kontakcie z pasażerami, informując ich na bieżąco o warunkach meteorologicznych i zbliżającym się przelocie. Zawsze staramy się z jak największym wyprzedzeniem potwierdzić konkretny termin lotu. Czasami zmiany pogody są na tyle dynamiczne, że potwierdzenia terminu dokonujemy na kilka godzin przed lotem, uwzględniając oczywiście zdolność dotarcia na miejsce spotkania wszystkich pasażerów i czyniąc to za ich aprobatą.

Loty grupowe odbywają się tylko w weekendy. Na wypadek niepogody należy zarezerwować cały weekend. Zazwyczaj startujemy w sobotę po wschodzie słońca, a w przypadku złych warunków atmosferycznych przekładamy na popołudnie przed zachodem słońca. W przypadku niepowodzenia w sobotę, w takiej samej kolejności podchodzimy do niedzieli.

Niewątpliwym przeciwwskazaniem medycznym będzie przede wszystkim silny lęk przestrzeni. Wiele osób odczuwa jednak tylko pozorny lęk przestrzeni, który znika wraz ze startem i w ogóle nie objawia się podczas lotu. Kosz balonu to miejsce bezpieczne i komfortowe, otaczające pasażerów ze wszystkich stron. Wielu pasażerów jest wprost zaskoczonych brakiem lęku i poczuciem bezpieczeństwa podczas lotu. Dlatego jeśli nie ma wyraźnych zaleceń medycznych, można latać bez obaw.

Z uwagi na możliwe uderzenie i położenie się kosza podczas lądowania, udział w locie nie jest wskazany dla osób, które przeszły lub posiadają poważne urazy kostno-stawowe czy implanty. Kobiety w zaawansowanej ciąży również nie powinny latać balonem. W razie wątpliwości zawsze sugerujemy kontakt z lekarzem specjalistą.

Nasz największy balon zabiera na pokład 16 pasażerów, ale mamy również taki, który mieści tylko dwie osoby. Dla odpowiedniego wyważenia balonu istotny jest łączny ciężar pasażerów i ładunku, dlatego zawsze przed lotem prosimy o podanie informacji na temat wagi pasażerów. Wyważenie zależy również od temperatury powietrza – im jest ona wyższa, tym mniej pasażerów możemy zabrać.

Na loty grupowe spotykamy się w umówionym miejscu (np. na stacji paliw lub na wskazanym parkingu) i stamtąd zabieramy wszystkich pasażerów do miejsca startu. Podczas lotu za balonem podąża samochód ekipy technicznej i obsługi lotu. Po wylądowaniu odwozimy pasażerów na miejsce spotkania. Loty na wyłączność organizowane są indywidualnie, więc możliwe są tutaj osobne ustalenia.