Loty widokowe

Lot widokowy ponad miastem, ponad lasem, ponad rzeką i łąkami… Kwintesencja baśniowej, podniebnej podróży. Swobodny przelot balonem na ogrzane powietrze nad wybranym terenem można zorganizować, by podziwiać malowniczą okolicę albo miasto z lotu ptaka, by dokonywać obserwacji przyrodniczych, albo też by po prostu przeżyć niezwykłe i ekscytujące doświadczenie. Marzenie o takim locie można spełnić zasadniczo na dwa sposoby: rezerwując lot na indywidualne zamówienie lub też dołączając do grupy pasażerów na lot zorganizowany. 

Lot widokowy – jak to wygląda w praktyce?


USTALAMY TERMIN LOTU BALONEM

Konkretny dzień lotu ustalamy biorąc pod uwagę przede wszystkim przewidywane warunki meteorologiczne. Zachmurzenie, temperatura, brak opadów, prędkość i kierunek wiatru – to najważniejsze czynniki, decydujące o terminie lotu. Dlatego przed planowaną podróżą utrzymujemy kontakt z pasażerami, informując na bieżąco o warunkach lotu.

PRZYGOTOWANIA DO STARTU

Godzinę i miejsce zbiórki potwierdzamy na 1-2 dni przed terminem. Ostateczną decyzję o godzinie startu podejmuje pilot – dowódca statku powietrznego, mając na względzie bezpieczeństwo pasażerów oraz pogodę.

O ustalonej godzinie przyjeżdżamy na miejsce i rozpoczynamy przygotowania do startu. Wypuszczamy sondę, która pozwala określić siłę i kierunek wiatru. Chętni mogą wziąć udział w rozkładaniu balonu i napełnianiu powłoki.

W tym czasie odbywa się niezbędny instruktaż, podczas którego uczestnicy zapoznają się z budową balonu i zasadami bezpieczeństwa. Pilot wraz z pasażerami lokują się w gondoli i…

STARTUJEMY!

Rozpoczyna się przygoda. Lecimy z wiatrem. Trzeba wiedzieć, że balon przemieszcza się zawsze zgodnie z prędkością i kierunkiem wiatru. Nie da się nim dowolnie skręcać ani zawracać. Można go tylko unosić w górę i opuszczać na dół. W jaki sposób zatem sterować balonem w poziomie? Wykorzystujemy wiatr, który porusza się w różnych kierunkach na różnych wysokościach. Sterując wysokością – łagodnie wznosząc się i opadając – tym samym sterujemy balonem.

OPRÓCZ BŁĘKITNEGO NIEBA…

Lot trwa około godziny +/- 15 minut. W tym czasie pokonujemy dystans od kilku do kilkudziesięciu kilometrów na wysokości od 300 do 3000 metrów. Podczas lotu wykonujemy czynności nawigacyjne, a pasażerowie robią zdjęcia i delektują się widokami, wymieniając między sobą wyrazy zachwytu.

Nie zawsze musimy unosić się bardzo wysoko. Czasami lot na niższej wysokości – nad dachami domów czy malowniczą rzeką – jest ciekawszy niż wznoszenie się pod chmury.

Poniżej stale towarzyszy nam ekipa naziemna, która podąża za naszym statkiem powietrznym i czuwa nad przebiegiem lotu oraz kontroluje warunki startu i lądowania.

LĄDOWANIE

Lądujemy w przygodnym terenie. Musimy wyszukać odpowiedni plac, pole albo łąkę, gdzie balon się zmieści i bez przeszkód wyhamuje. Celujemy w miejsce suche i z dobrym dojazdem. Łagodnie obniżamy wysokość lotu, zbliżamy się do podłoża i już po chwili jesteśmy na ziemi. Bywa, że kosz balonu ulega delikatnej wywrotce, dlatego należy trzymać się burty i uważać na sprzęt fotograficzny.
Koniec, a może dopiero początek przygody?
Pierwszą podróż balonem wieńczy tradycyjna ceremonia chrztu na aeronautę. Na koniec wszystkich pasażerów odwozimy na miejsce startu lub zakwaterowania.

Zarezerwuj lot

Zamów lot balonem w indywidualnie uzgodnionym miejscu i czasie. Lot zostanie zorganizowany wyłącznie dla Ciebie i Twoich znajomych.

Co decyduje o bezpieczeństwie lotu?


Wyprawa balonem może być ekscytującą, ale zarazem całkowicie bezpieczną przygodą. Ważne jest, aby przestrzegać kilku istotnych zasad, wówczas żaden wypadek nie ma prawa się wydarzyć.

WARUNKI METEOROLOGICZNE

Pogoda musi być stabilna, a powietrze bardzo spokojne, bez żadnych oznak zbliżającej się burzy lub frontu atmosferycznego. Najlepszą pogodę gwarantują rozległe układy wyżowe. Nie może padać. Możliwość wystąpienia burzy w promieniu 50 km od miejsca startu również wyklucza lot. Prędkość wiatru przy ziemi nie powinna przekraczać w porywach ok. 2 m/s dla wzlotów na uwięzi i ok. 4 m/s dla lotów swobodnych. Takie warunki występują zazwyczaj rano i wieczorem. Dlatego właśnie loty balonem najczęściej odbywają się bardzo wczesnym rankiem oraz tuż przed zachodem słońca.

UKSZTAŁTOWANIE TERENU

Aby napełnić balon powietrzem, potrzebny jest teren o powierzchni przynajmniej 60 x 60 m z gładkim podłożem i wolny od przeszkód, czyli pozbawiony błota, gruzu, kałuż, bardzo głębokiego śniegu, zaoranych bruzd, linii energetycznych, słupów oświetleniowych, płotków, ławek itp. elementów, które mogą uszkodzić powłokę balonu.

UCZESTNICY

W locie balonem może brać udział właściwie każdy, również dzieci i osoby starsze. Należy jednak zaznaczyć, że małe dzieci o wzroście poniżej 110 cm mogą poczuć się w gondoli o wysokich burtach niezbyt komfortowo. Jako inne ważne przeciwwskazania do lotu należy wymienić zaawansowaną ciążę, choroby układu krążenia i oddechowego oraz nadciśnienie, poważne urazy kostno-stawowe oraz lęk przestrzeni. Nigdy też nie pozwalamy na udział w locie osobom pod wpływem alkoholu. Na ewentualną lampkę szampana dla uczestników lotu okolicznościowego jest czas dopiero po wylądowaniu. Nigdy nie decydujemy się na lot, jeśli pojawią się choćby najdrobniejsze wątpliwości. Tutaj nie ma miejsca na ryzyko.

SPRZĘT

Nasz sprzęt należy do najnowszych i najbezpieczniejszych w kraju. Balony poddawane systematycznym przeglądom technicznym w certyfikowanej organizacji obsługowej, a wszystko jest zawsze starannie sprawdzane przed każdym lotem.

ZAŁOGA

Nasi piloci i mechanicy posiadają stosowne licencje lotnicze i przechodzą okresową weryfikację pod względem kwalifikacji zawodowych i predyspozycji zdrowotnych. Odpowiadamy za należyte przygotowanie sprzętu i załogi do lotu, jak również za bezpieczeństwo pasażerów i ich bagażu.

Warto wspomnieć, że latamy już od blisko 25 lat. Doświadczenie zdobyte podczas wieluset przelotów w różnych warunkach i sytuacjach przyczynia się do utrzymania bezpieczeństwa naszych lotów w najwyższym stopniu.

Powiązane